Hamilelikte Sinir ve Solunum Sistemi Değişiklikleri

Hamilelikte Sinir ve Solunum Sistemi Değişiklikleri

Hamilelikte sinir ve solunum sistemi değişiklikleri :

hamilelikte sinir ve solunum sistemi değişiklikleri
hamilelikte sinir ve solunum sistemi değişiklikleri
Sinir Sistemi Değişiklikleri

Hızlı değişen ruh hali, anksiyete, insomnia, kâbus, yiyeceğe karşı tiksinme ya da aşırı ilgi, kognitif yeteneklerde hafif azalma ve amnezi gibi çoğunlukla doğrulanmış ve yaygınlaşmış sorunlar gebeliğe eşlik etmektedir. Bu duygusal değişiklikler, büyük olasılıkla hormanal değişimler nedeniyle oluşmaktadır.  Sıvı retansiyonu sıklıkla sinirler üzerinde basıya neden olur. Özellikle kanal içinden geçen inelastik materyaller, kemik ve fibröz doku gibi (karpal tünel) yapılar içinde nöropraksiye neden olur. Örneğin sıvı retansiyonuyla kol için ağırlık artışı ve omuzda düşüklük ve elde parestezi ortaya çıkar.

Solunum Sistemi Değişiklikleri

Gebelikte progesteron seviyesinin dolaşımda artışı solunum merkezinin medulladaki karbondioksit seviyesinin hassasiyetine destek olmaktadır; bununla birlikte oksijenin rolü için destek artar ve ventilasyonun uyarılması gerçekleşir. Solunum dinlenme oranı az miktarda yükselir; her bir dakika için yaklaşık 15 solunumdan 18 solunuma çıkar ve maternal kandaki karbondioksit seviyesi % 25 oranında düşer, sonuç olarak kadınlar aktivite sırasında nefessiz kalmaya eğilimli olurlar. Tidal volüm yavaş yavaş, % 40 artar ve alveolar ventilasyon da yükselir. Vital kapasite yerinde kalsa da bunun sonucunda ekspiratuar rezerv volüm düşer. Üçüncü trimesterde gebe kadınların genişlemiş uterusunun yükselmesi nedeniyle diafragamanın sıklıkla 4 cm ve daha fazla yer değiştirmesi söz konusudur. Bu yer değişimi daha fazla fetusun büyümesi ve/veya maternal vücut yapısının kısalığının abdominal komponentleri ile ilişkilidir. Fetüsün yukarıya baskısı kostaların genişlemesi etkisini de ortaya çıkarır. Maternal alt kosta kuşağının genişliği artar, sıklıkla 10-15 cm kadar subkostal açı artar. Gebeler sıklıkla gebeliklerinin sonuna doğru basit eforlarda bile nefessiz kaldıklarını deneyimlemektedir. Gebelikte relaksin hormonu kosto-kondral eklemleri yumuşatır ve daha hareketli hale getirir. Gebeler fetüsün diyafragmaya ve göğüs kafesine tekmelerinden dolayı kostal marjinli ağrı ya da göğüs kafesi sancısından şikâyet ederler; kosto-kondral eklemlerde bozulmadan dolayı bazı yaralanma olayları oluşabilmektedir.

 

Hamilelik sırasında meydana gelen değişimlerden bahsetmeye bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. Çayyolu Pilates Stüdyosu olarak sizlere hamilelik öncesi, sonrası ve sırasında vereceğimiz eğitimlerimizi akademik olarak yakından takip etmekteyiz. Deneyimli kadrosu ile Çayyolu Pilates ‘e katılmak ve ücretsiz demo dersi randevusu oluşturmak için: 0312 240 44 43 ya da @cayyolu_pilates sayfasını ziyaret edebilirsiniz.