Hamilelik ve Egzersiz

Hamilelik ve Egzersiz

Bu yazımız da sizlere hamilelik ve egzersiz adlı yazımızdan bahsedeceğiz.

Gebelik, davranış modifikasyonu açısından önemli bir zaman dilimidir ve davranış değişikliğinin sağlık sorununa yol açmadığı kabul edilmiştir. Diğer bir taraftan gebelikte edinilen alışkanlıkların, kadının sağlığını tüm yaşamı boyunca etkilediği ve egzersizin gestasyonel diyabetin önlenmesinde ve yönetiminde rol oynadığı bildirilmektedir. Ayrıca, sedanter kadınlar ve tıbbi veya obstetrik problemi olan kadınlar için de egzersizin uygun olduğu belirtilmektedir.

Gebelikteki emosyonel, sosyal ve psikolojik durumlar, fiziksel uygunluğu etkiler. Fizyoterapist bunlara karşı duyarlı olmalı ve dil, etnik köken, kültürler, fırsat eşitliği ve kadının özel gereksinimleri gibi diğer konuların da farkında olmalıdır. Fizyoterapistin gebe kadına yaklaşımı dostça, esnek, bireysel ve eğer mümkünse kanıta dayalı olmalıdır.

Hamilelik ve Egzersiz
Çayyolu Pilates

Gebelikte yapılan egzersizin hem anne adayı hem de anne karnındaki bebekte yaratabileceği potansiyel tehlikelerin önlenmesi için yapılan aktivitenin tipi, şiddeti ve süresinin bilinçli bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra, gebelik haftası da aktivite seçimi ve egzersizin dozunun ayarlanmasında bir ölçüttür.

Egzersiz tipleri üç çeşittir. Bunlar aerobik egzersizler, endurans ve kuvvetlendirme egzersizleri ve esneklik egzersizleridir. Diğer yazılarımız da ise sizlere bu aerobik egzersizler, endrurans ve kuvvetlendirme egzersizleri ve esneklik egzersizlerinden teker teker bahsetmeye çalışacağız. Hamilelik sırasında meydana gelen değişimler konularımızdan da bilgi sahibi olmak isterseniz tıklayınız.

Diğer konular ve yazılar için internet sitemizde Makaleler sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çayyolu pilates Stüdyoları olarak bizler, her geçen gün akademik açıdan kendimizi geliştirmekte ve güncel bilgileri takip etmekteyiz. Siz değerli anne adaylarına sağlıklı bir doğum yapmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Ücretsiz demo derslerimiz ve paket bilgileri için 0312 240 44 43 numaralı telefondan ya da @cayyolu_pilates instagram sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz. Ücretsiz demo dersine geldiğinizde antrenörünüze sağlık problemlerinizi anlatmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Her kişiye özel olarak hazırlanan programlar sayesinde birebir ve grup derslerine katılabilirsiniz. Çayyolu pilates, Türkiye de en donanımlı eğitim veren hocalara sahip bir firma olarak sizlere sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.