Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri

Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri

Bu yazımızda da sizlere Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri nden bahsedeceğiz. Öncelikle Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Hareketlerinden bahsedelim. Sonra Hamileler için egzersiz kısmını açıklayalım. Başka egzersiz türleri ve hamileler için egzersizlerimizi okumak isterseniz lütfen tıklayınız.

Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri
Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri

Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri

Kas kuvvetlendirme ve endurans egzersizleri 3 ana tip kas kontraksiyonu kullanılarak uygulanmaktadır. 3 ana tip kas kontraksiyonu ise kuvvetlendirme ve endurans çalışmalarında: izotonik, izometrik ve izokinetik kontraksiyon şeklinde uygulanır.

Genellikle izotonik aktivite ağırlık miktarının sabitlenmesiyle örneğin dumbell ya da barbell uygulaması ile yapılabilmektedir. Bu durumda dirençle belli bir miktarda hareket meydana getirilecektir ve bunun sonucu eklem açısına bağlı olacaktır. Bunun sonucunda kaslardaki gerginlik ve uzama etkisini tendonlar üzerine gösterecektir. İzometrik aktivitede kas kontraksiyonu varlığını gösterir ve eklemde hareket oluşturmaz. İzokinetik aktivite kas çalışmasında hareket boyunca sabit hız tutulur.(doğrusal ya da daha sıklıkla açısal). Eklem açısı ile birlikte direnç değişimi ihtiyacı olmaktadır. Cihaz, makine ve alet çalışmasıyla başarı sağlanır.

Hareketin gücü, kişinin sadece kas kuvveti ve fonksiyonunun boyutu ile olmaz, genel olabilir. Bundan dolayı nörolojik motor koordinasyon, dinamik balans, stabilite ve hareketin ortaya çıkarttığı kastaki rahatsızlık oranı ile kişisel toleranstan etkilenir. Potansiyel mekanizmalar, hareketin etkinliğinin gelişimini örneğin ayak bileği, diz, kalça ve lumbopelvik eklemlerin dinamik stabilitesinin gelişimi ve kas yorgunluğunun yüksek seviyesinin tolerans yeteneğinden etkilenir.

Kas kuvvetlendirmesi kabiliyeti; kas ya da kas gruplarının tam hareket açıklığında kısa zaman diliminde dirence karşı maksimum kuvvetle güç sarf etmesidir (burada vurgulanan ‘tam hareket açıklığı boyunca’ çünkü herhangi bir harekette tam açıklığın altında olunca ters etki oluşur, endurans ve kuvvetlendirme zinciri sadece tam açıklık boyunca meydana gelir.). Kas enduransı kabiliyeti kas ve kas gruplarının belli zaman diliminde submaksimal gücünü çok tekrarla oluşturmasıdır. Daha yoğunluklu egzersizlerin daha az tekrarıyla kas kuvveti geliştirir, oysa daha az yoğunluklu daha çok tekrarlı egzersizler kas enduransını geliştirir.

Direnç egzersizlerinin potansiyel yararları:

  • Kas kuvvetinin artışı
  • Kas enduransının artışı
  • Kas fiziksel uygunluğu aralıklı çalışmayla aerobik fiziksel uygunluk (fitness) gelişimi
  • Kas – iskelet sistemi yaralanmasından korunma (kolay ya da sık yaralanma oluşmaz).
  • Spor performansı artar.
  • Erişkinler için kırık riski azalır ( daha güçlü kemik oluşur).
  • Egzersiz boyunca iskelet büyümesi periyodu kemik gelişimi, kemik kuvveti artışı ve kemik büyümesi için daha iyi oluşur (daha güçlü kemikler osteoporoz riskini azaltır).

Kas kuvveti ve enduransı aktiviteleri vücudun kas-iskelet sistemi içinde çok önemlidir. Doğru bir şekilde yapıldığında vücut kompozisyonunu, kemik yoğunluğunu ve postürünü geliştirir, yaralanmalardan korur ve kişinin günlük yaşamda ve işindeki görevlerinin performansına yardım eder.

Hamileler için Kas Kuvvetlendirme ve Endurans Egzersizleri

Düşük ve orta ağırlıklı çalışmalarla birlikte bağımsız ağırlık ya da ağırlık makinalarındaki uygulamaların gebeler üzerine olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Bazı çalışmalarda bu aktivitelerin kuvvetlendirme ve esneklik geliştirdiği belirtilmiştir. Bundan başka orta derece kuvvetlendirme çalışmalarının belli bir şekilde pozitif ya da negatif etkilerinin olmadığı sağlıklı gebelerde güvenli olarak gösterilmiştir. Gebeliğin geç döneminde ağırlık çalışmalarının sırt üstü pozisyonda uygulanmasından sakınılmıştır çünkü kalbe venöz dönüş baskılanmaktadır.

Çayyolu pilates Salonu olarak akademik bilgilerimizi de sizlere sunuyoruz. Ücretsiz demo dersimiz için 0312 240 44 43 numaralı telefondan ya da @cayyolu_pilates instagram sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. cayyolu pilates