Pilates Egzersizlerinin Strese Etkisi

Pilates Egzersizlerinin Strese Etkisi

Çayyolu Pilates Egzersizlerinin Strese Etkisi nelerdir? Açıklayacağımız bu yazımızda akademik kitap ve makalelerden alıntılar ile sizlere bilgiler aktarılmıştır.

Tıp alanındaki tüm gelişmelere rağmen insan zekası ve bilgisinin analizde zorlandığı mükemmel sistemlerden birisi vücuttur. Vücut stres yaratan olaylar ile karşılaştığında kaçış veya savaşma tepkisini vermek için kimyasal salgılar üretir. Kas gücünden çok, zihinsel çalışma yapan ve iş zamanının önemli bir kısmını bir odada sandalyesinde oturarak geçiren kişinin vücudu stresle başa çıkmaya çalışırken, kendisi oturduğu masanın başında sınırlı hareketler yapmaktadır. Böyle ikilem içinde bulunan vücut stresörlerin karşısında gergin olur. Bu nedenden dolayı ve doğal yapısı gereği kendisini hızlı faaliyetlere hazırlar. Ancak bilinen çalışma koşulları sebebiyle bu nadiren olur.

Büro çalışması yapan kişilerin stresini azaltmasının en etkili yöntemlerinden birisi düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmaktır. Böylece Reformer pilates ortaya çıkar ve tam da burada devreye girmektedir. Çünkü reformer pilates ile eklemlere baskı yapılmadan egzersiz yapmayı hedefler. Yapılan çalışmalarda ise benzer stresörlerle karşı karşıya kalan kişiler egzersiz yapanların diğerlerine oranla daha sağlıklı olduğu saptanmıştır.

Pilates Egzersizlerinin Strese Etkisi
Pilates Egzersizlerinin Strese Etkisi

Egzersiz ile tedavi son yirmi yıl içinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.  Tüm çalışanların sağlıklı, dinamik, güçlü, ve ruhsal açıdan dirençli kişiler haline gelmesi ve sağlıklı yaşam için spor, modern işletmelerin benimsediği bir uygulamadır. Böylelikle stres tedavisinde egzersiz, aşırı reaksiyonlar, asabiyet, hırçınlık ve kavgacılık gibi eğilimleri ortadan kaldırmak için yararlı görülmektedir.

Egzersiz, stres etkisi ile kana geçen hormon fazlalıklarının tüketimini sağlar. Böylece tüm hayati organların gücünü arttırır. Aynı zamanda kandaki yağ ve şeker seviyelerinin normal düzeyde kalmasını sağlar. Haftada 3-5 antrenman yapan kişilerde, strese karşı büyük bir direnç oluşur. Ayrıca antrenmanlar sorasında tam bir gevşeme ve ruhsal dinlenme gözlemlenir.

Etkili bir egzersiz düzenli ve zevkli olandır sözü dile yazımızı tamamlarken, Çayyolu Pilates ailesi olarak sizlere her zaman kaliteli ve stresten uzak sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Ücretsiz deneme dersleri için bizlere 0312 240 44 43 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Kickboks ve yüzme dersleri için bağlantılara tıklayınız.