Çayyolu Pilates – Spor psikolojisi

Çayyolu Pilates – Spor psikolojisi

Çayyolu Pilates – Spor psikolojisi, psikolojik olgu ve prensipleri, spor alanındaki insan (koç, antrenör, sporcu) davranışlarına uygulamaya çalışır.

Psikoloji Biliminin dünyada en büyük ve etkili örgütü Amerika Psikoloji Derneği (APA)’dır. Bununla birlikte Uygulamalı Spor Psikolojisini Geliştirme Derneği (AAASP)’de APA ile bağımsız kuruluşlardır. Spor ve egzersiz psikolojisi, APA’nın 47. Bölümü olarak oluşturulmuştur. Bu kuruluşların vereceği sertifika ile spor psikologları iki temel amacı gerçekleştirmeyi hedefler:

  • Sporcunun performansını arttırmak için psikolojik ilkeleri kullanmasına yardım etmek. (Performansı arttırmak / Performance enhancement)
  • Yaşam boyunca bireyin psikolojik gelişmesine, sağlığına ve mutluluğuna, spora, egzersize ve fiziksel etkinliklere katılmış olmanın etkisini anlamak.

Bu tanımın ışığında iki tip spor psikoloğundan ve onların görevlerinden söz edebiliriz.

1- Akademik spor psikoloğu: Spor psikolojisi ile ilgilenenleri eğitmek. Aynı zamanda bu alanda araştırmalar yapmak. Üniversitelerde alan öğrencileri yetiştirme, takımlara, antrenörlere ve sporculara alan ile ilgili hizmet vermek.

2- Uygulamacı spor psikoloğu: Profesyonel etkinlikler ile alanın spora, egzersizlere ve fiziksel etkinliklere uygulanmasına çalışmak. Sporculara, performans attırmada yardım etmek. Antrenörlere ve yöneticilere kurslar ile workshop’lar düzenlemek. Aynı zamanda takımlara danışmanlık yapmak.

Çayyolu Pilates - Spor psikolojisi
Çayyolu Pilates – Spor psikolojisi

Türkiye’de Spor Psikolojisi

Türkiye’de bu alan ile ilgili ilk yayına 1943 yılında Maarif Veliliği Beden Terbiyesi Umum Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Sporun Fizyo-patolojisi” adlı tercüme eserin , 173-188 sayfalarında rastlamaktayız.

1943 yılından başlayıp günümüze kadar gelen alan hakkındaki çalışmalar ve yazılan bir çok kitap bulunmaktadır. Yine bu kitaplardan bir kaç tanesine değinecek olursak eğer.

1973 yılında Lütfü Öztabağ Spor Psikolojisi, 1974’te Antrenörlük Psikolojisi isimli kitaplarını yayınladı.

Bunun yanı sıra 1983 yılında Sabri Özbaydar’ın İnsan Davranışlarının Sınırları ve Spor Psikolojisi isimli eserini yazdı.

Türkiye de Spor Psikolojisi 1986 yılından beri düzenlenmekte olan Ulusal Spor Bilimleri Kongrelerinde yer almaktadır.

Çayyolu Pilates Ailesi olarak bizler de spora, sporcuya ve antrenörlerin psikolojik açıdan bulundukları ruh hallerini yakından takip ediyor ve akademik bütün bilgilere ulaşarak öğrencilerimize bilgiler sunuyoruz. Aynı zamanda tesisimizde sadece pilates egzersizleri haricinde diğer branşlar hakkında da hizmet verilmektedir. Bu hizmetler yüzme kickboks cimnastik gibi branşlardır. Ayrıca tesis dışında anlaşmalı olduğumuz diyetisyen hizmetini de siz öğrencilerimize ayrı bir hizmet olarak sunmaktayız.

Ücretsiz deneme derslerimize katılmak için 0312 240 4443 numaralı telefondan ya da @cayyolu_pilates instagram sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.